Δευτέρα 10 Αυγούστου 2015

Αποκλεισμός - σοκ για Αμβούργο, εύκολα Ντόρτμουντ - Μπάγερν

Αμβούργο

Έκπληξη την Κυριακή (9/8) στους αγώνες κυπέλλου της Γερμανίας. Το Αμβούργο γνώρισε ήττα-σοκ από την ερασιτεχνική ομάδα Καρλ Τσάις Ιένα και έμεινε εκτός συνέχειας. Πέρασαν εύκολα Μπάγερν - Ντόρτμουντ.

Ο 1ος γύρος στο Κύπελλο της Γερμανίας σημαδεύτηκε από τον αποκλεισμό - έκπληξη του Αμβούργου από την ερασιτεχνική Καρλ Τσάις Ιένα. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε στο 2-2 (ισοφάρισε στο 90'+4' για το Αμβούργο ο Γκρέγκοριτς), αλλά στην παράταση η Ιένα επικράτησε με 3-2 χάρη σε γκολ του Πίελες στο 106'.

Η Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα με 2-0 την Τσέμνιτσερ και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά. Ομπαμεγιάνγκ και Μχιταριάν σημείωσαν τα γκολ της αναμέτρησης. Από την πλευρά της η Μπάγερν Μονάχου δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νότινγκεν. Βιντάλ, Γκέτσε και Λεβαντόφσκι πέτυχαν τα τέρματα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

source: sport24